Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kardas Bartłomiej
Odpowiedzi udzielono: 17 listopada 2014 r.

PYTANIE

Na terenie gminy X, gminnym systemem gospodarki odpadami objęte są jedynie nieruchomości zamieszkałe. Wójt musi ogłosić przetarg na odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych. Wartość szacunkowa tego zamówienia przekracza 30.000 euro. Gmina ma także umieszczone pojemniki na odpady w miejscach publicznych tj. np. przed świetlicami, które należą do gminy, ale odbiór odpadów z tych pojemników odbywa na zasadzie podpisanej umowy z przedsiębiorcą (bez postępowania przetargowego). Tu szacunkowa wartość to ok. 500 zł rocznie. Odbiór odpadów ze świetlic opłacany jest z budżetu gminy.

Czy organ ogłaszając przetarg na odbiór odpadów od nieruchomości zamieszkałych (tj. w ramach systemu) na przyszły rok powinien również w przetargu ująć odbiór odpadów ze świetlic (czyli odpady poza systemem) lub w odrębnym przetargu wyłonić podmiot do odbioru odpadów ze świetlic?

Czy jeśli gmina na odbiór odpadów w ramach systemu, ogłosi przetarg a na odbiór ze świetlic (szacunkowa kwota poniżej 500 zł) podpisze osobną umowę bez procedury przetargowej, będzie to oznaczało naruszenie p.z.p.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?