Czy urząd powinien przeprowadzić mediację i na jaki temat ze stroną, wobec której prowadzi postępowanie w sprawie likwidacji legalnie wybudowanej przydomowej oczyszczalni ścieków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 10 maja 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy urząd powinien przeprowadzić mediację i na jaki temat ze stroną, wobec której prowadzi postępowanie w sprawie likwidacji legalnie wybudowanej pod kątem przepisów budowlanych przydomowej oczyszczalni ścieków na działce, która znalazła się później na terenie strefy ochrony ujęcia wody?

Zgodnie z rozporządzeniem Dyrektora RZGW obowiązuje na tym terenie bezwzględny zakaz odprowadzania ścieków do gruntu. Strona powzięła informację o konieczności likwidacji oczyszczalni w 2015 r. (zgodnie z zaleceniem pokontrolnym Dyrektora RZGW). Urząd prowadzi postępowanie na podstawie art. 5 ust. 6 i art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - dalej u.u.c.p.g., w związku z faktem, że przydomowa oczyszczalnia ścieków nie spełnia przepisów odrębnych, tj. aktu prawa miejscowego jakim jest rozporządzenie Dyrektora RZGW w sprawie stref ujęcia wody wydanego w oparciu o ustawę z 18.07.2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. z 2001 r. Burmistrz chce nakazać stronie niezwłoczne przyłączenie się do istniejącej kanalizacji sanitarnej, która znajduje się w drodze przed nieruchomością strony, lecz nie później niż w przeciągu 6 m-cy. Jest to czas pozwalający na wykonanie dokumentacji, jej uzgodnienie i przyłączenie do sieci. Strona odmawia z uwagi na wysokie koszty. Eksploatacją sieci kanalizacji sanitarnej zajmuje się spółka powołana przez gminę.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX