Czy urząd może wydać zezwolenie na 10 lat na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 stycznia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2021 r.

PYTANIE

Podmiot złożył wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Przedmiotem działalności będzie wywóz nieczystości płynnych socjalno-bytowych pochodzących z toalet, umywalek i pryszniców przenośnych w obrębie gminy. Wniosek wpłynął 20.01.21 r., a planowane rozpoczęcie działalności to 22.01.21 r. Wniosek zawiera informacje, o których mowa w art. 8 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2020 r. poz. 1439) – dalej u.u.c.p.g., oraz w uchwale Rady Gminy. Podmiot wynajmuje teren nieruchomości, na której znajduje się baza (umowa obowiązuje do końca sierpnia 2022 r.). Podmiot posiada umowę na odbiór i oczyszczanie ścieków komunalnych dostarczanych wozami asenizacyjnymi podmiotu do punktu zlewnego. Podmiot przesłał skan pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego do reprezentacji spółki, a także opłatę skarbową w wysokości 107 zł za wydanie zezwolenia.

Czy urząd powinien wydać zezwolenie na czas obowiązywania umowy najmu?

W umowie jest zapis, że może ona zostać przedłużona,

Czy może wydać na 10 lat (zgodnie z art. 9 ust. 1aa u.u.c.p.g.) wskazując art. 8a ust. 2 u.u.c.p.g. i zapis, że "Przedsiębiorca jest zobowiązany niezwłocznie zgłaszać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta wszelkie zmiany danych określonych w zezwoleniu"?

Przedsiębiorca przesłał: umowy oraz pełnomocnictwo do reprezentacji w formie aktu notarialnego skanem potwierdzonym jedynie pieczątką "za zgodność z oryginałem" bez podpisu upoważnionego pracownika, a w przypadku pełnomocnictwa notariusza.

Na jaki przepis powołać się wzywając podmiot do poprawienia powyższego (oprócz art. 8a ust. 1 pkt 1 u.u.c.p.g.)?

Czy od takiego pełnomocnictwa Urząd powinien wymagać opłaty skarbowej 17 zł?

Udzielone pełnomocnictwo jest szerokie (podpisywanie umów, dokumentów itp.). W dokumencie widnieje zapis "Oryginał tego aktu wolny jest od opłaty skarbowej na podstawie cz IV załącznika do ustawy z 16.11.2006 o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635)".

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX