Czy urząd gminy może przeprowadzić postępowanie rozgraniczeniowe, jeżeli nie jest uregulowany stan prawny nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy urząd gminy może przeprowadzić postępowanie rozgraniczeniowe, jeżeli nie jest uregulowany stan prawny nieruchomości?

Pani J wystąpiła z wnioskiem o rozgraniczenie swojej nieruchomości. Sprawdzając stan prawny nieruchomości okazało się, że Pani J nie widnieje w księdze wieczystej, a jedynie jej zmarli rodzice jako jedni z 13 współwłaścicieli, w ewidencji gruntów widnieją dane innych właścicieli niż w KW. Pani J wezwana do wskazania obecnych właścicieli przekazała kopie postanowień sądowych z ostatnich 20 lat (nie potwierdzone za zgodność z oryginałem).

Na podstawie danych z tych postanowień radca prawny pani J przekazała tabelę z 8 obecnymi właścicielami, czy taka tabela może posłużyć jako dokument stwierdzający obecnych właścicieli?

W międzyczasie urząd w drodze zapytań ofertowych wyłonił geodetę do przeprowadzenia rozgraniczenia, jednakże pani J przekazała pismo, w którym nie wyraża zgody na to, aby powyższy geodeta przeprowadzał jej rozgraniczenie, ponieważ w 2009 i 2014 r. pani J była jako strona przy rozgraniczeniu innej działki, które przeprowadzał powyższy geodeta i zarzuca mu stronniczość, ponadto radca prawy pani J przekazała nam pismo, iż pismo pani J jest wnioskiem o wyłączenie biegłego z uwagi na istnienie okoliczności mogących wywołać wątpliwości co do jego bezstronności, uzasadniając, iż nie jest konieczne uprawdopodobnienie, że biegły będzie stronniczy w załatwieniu sprawy ze względu na daną okoliczność, lecz wystarczy, że okoliczność ta powoduje powstanie wątpliwości co do bezstronności, a zatem nie jest pewne, czy biegły będzie bezstronny.

Czy na tej podstawie mogę wyłączyć geodetę, który z kolei uważa, że nie ma możliwości, aby go wyłączyć ze sprawy, gdyż postanowienie o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego nie podlega zaskarżeniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX