Czy umowy o pracę tymczasową wliczają się do limitu trzech umów i 33 miesięcy, na jakie maksymalnie można zatrudnić pracownika na czas określony?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Masłowski Jarosław
Odpowiedzi udzielono: 31 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma prowadząca działalność w zakresie produkcji i montażu maszyn i urządzeń w Polsce, ma jednocześnie zarejestrowaną w Niemczech agencję pracy tymczasowej. Z niektórymi pracownikami zatrudnionymi w Polsce na umowę o pracę, umowy są zawieszane i przekształcane na zasadzie porozumienia stron w umowy o pracę tymczasową. Stosunek pracy nie ulega wówczas rozwiązaniu, tylko po zakończeniu umowy o pracę tymczasową jest nadal kontynuowany na warunkach polskiej umowy o pracę. Pracownicy w okresie trwania umowy o pracę tymczasową wykonują pracę na rzecz niemieckich pracodawców użytkowników.

Czy umowy o pracę tymczasową wliczają się do limitu trzech umów i 33 miesięcy, na jakie maksymalnie można zatrudnić pracownika na czas określony?

Czy wliczeniu do tego limitu podlegają tylko umowy za okres pracy w Polsce?

Przykładowo, jeden z pracowników ma umowę od 17.05.2019 i od tego dnia nie wykonywał pracy w ramach agencji, ale wcześniej był już czterokrotnie zatrudniony w tej firmie: od 11.07.2016 do 23.04.2017; od 22.05.2017 do 13.08.2017; od 26.03.2018 do 02.04.2018; od 20.04.2018 do 24.06.2018 - wszystkie te umowy były zawarte z agencją pracy tymczasowej.

Czy możemy do limitu umów na czas określony wliczyć tylko tą umowę od 17.05.2019?

Moim zdaniem tak, ponieważ art. 21 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych mówi, że do umów o pracę zawartych między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym nie stosuje się art. 25 1 umowy o pracę na czas określony Kodeksu pracy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX