Czy umowy dzierżawy obwodów łowieckich polnych zawierające w swej treści powierzchnię dzierżawionego obwodu łowieckiego po uwzględnieniu wyłączeń są umowami obarczonymi wadą i wymagają zmiany?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 23 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy umowy dzierżawy obwodów łowieckich polnych zawarte przez starostę z kołami łowieckimi zawierające w swej treści powierzchnię dzierżawionego obwodu łowieckiego po uwzględnieniu wyłączeń, o których mowa w art. 26 ustawy z 13.10.1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U. z 2020 r. poz. 1683) - dalej pr.łow. (nie powierzchnię całkowitą obwodu) są umowami obarczonymi wadą i wymagają zmiany?

Starosta jako organ właściwy do wydzierżawiania obwodów łowieckich polnych na wniosek PZŁ wydzierżawił kołom łowieckim zainteresowanym prowadzeniem gospodarki łowieckiej obwody łowieckie ustanowione na terenie powiatu. W treści każdej z umów zawarto zapis: "Wydzierżawiający oddaje, a Dzierżawca bierze w dzierżawę obwód łowiecki Nr … o powierzchni 3 565 ha (słownie: … hektarów) w województwie …, w powiecie …, w skład którego wchodzą grunty leśne o powierzchni 1 263 ha oraz grunty polne o powierzchni 2 302 ha" (zawarta w umowie powierzchnia jest powierzchnią obwodu pomniejszoną o ustawowe wyłączenia). Jedno z kół poddaje w wątpliwość ten zapis proponując, aby w umowie znalazła się całkowita powierzchnia obwodu, nie ta pomniejszona o wyłączenia ustawowe. Zapis w umowach nie zawiera wyjaśnienia, że podana powierzchnia nie jest powierzchnią całkowitą obwodu łowieckiego, a powierzchnią po ustawowych wyłączeniach (czyli tą tzw. nieformalnie powierzchnią użytkową obwodu). Jednak Starosta zawierając w umowach cyt. wyżej zapis kierował się treścią art. 29a ust. 1 pkt 1 i 2 pr.łow.  A ponieważ w umowie powinna zostać zawarta również wysokość czynszu, a tą ustala się przyjmując powierzchnię obwodu pomniejszoną o wyłączenia, o których mówi art. 26 pr.łow. (§ 2 ust. 4 rozporządzenia Ministra Środowiska z 26 października 2018 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania czynszu dzierżawnego oraz udziału dzierżawców obwodów łowieckich w kosztach ochrony lasu przed zwierzyną (Dz.U. z 2018 r. poz. 2085), precyzując ilość hektarów obszaru dzierżawionego obwodu łowieckiego, jaką należy uwzględnić przy ustalaniu czynszu, mówi o pomniejszonej powierzchni), starosta uznał, że prawidłowym będzie określenie w umowach powierzchni wprost związanej z tą, jaka ma wpływ na wysokość czynszu dzierżawnego. Całkowita powierzchnia obwodu został wskazana w uchwale sejmiku w sprawie podziału na obwody łowieckie i nie ma potrzeby jej powielania. Propozycją organu mającą na celu wyjaśnienie wyrażonych przez koło wątpliwości jest przygotowanie pisemnych wyjaśnień zamiast zmiany umów.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX