Czy umowy cash-poolingu obligują do sporządzania dokumentacji cen transferowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 9 listopada 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. przeprowadza transakcje z podmiotami powiązanymi, przychód ustalony na podstawie ksiąg rachunkowych za 2016 r. przekroczył kwotę 100.000.000 euro, w związku z powyższym, zgodnie art. 9a ust. 1d pkt 3 CIT, za transakcje lub inne zdarzenia mające istotny wpływ na wysokość dochodu (straty) uznaje się transakcje lub inne zdarzenia tego samego rodzaju, których łączna wartość w roku podatkowym przekracza 500.000 euro. Podatnik dokonuje transakcji z podmiotami powiązanymi na wielu różnych płaszczyznach/obszarach: sprzedaż towarów i produktów, zakup produktów, zakup licencji, zakup środków trwałych i innych. Dokumentacją cen transferowych zostaną objęte wyłącznie te rodzaje transakcji z podmiotami powiązanymi, dla których łączna wartość przekroczy 500.000 euro w 2017 r. W przypadku, gdy wartość sprzedaży w zakresie energii elektrycznej (działalność poboczna) czy też sprzedaży środków trwałych w 2017 r. do podmiotów powiązanych, nie przekroczy łącznie 500.000 euro, spółka nie jest zobowiązana do sporządzenia dokumentacji w zakresie cen transferowych dla tych transakcji. Jednocześnie spółka posiada również zawartą umowę cash-poolingu, której uczestnikami są podmioty powiązane.

Jak w przypadku tego rodzaju transakcji ustalić limit powodujący konieczność objęcia dokumentacją cen transferowych (bank obsługujący nie jest podmiotem powiązanym)?

Jak należy rozumieć zapis art. 9a ust. 1a CIT, czy treść tego przepisu dotyczyć będzie sporządzania dokumentacji dopiero za 2018 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX