Czy umowa z art. 103 ust. 2 u.p.s. spełnia kryterium umowy cywilnoprawnej i odpłatności wynikające z niej należy uznawać za czynności podlegające zwolnieniu z VAT i wykazywać w deklaracjach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 maja 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 18 czerwca 2020 r.

PYTANIE

W dniu 10 czerwca 2020 r. ukazała się interpretacja ministerstwa finansów nr PT1.8101.3.2019 rozstrzygająca kwestię: czy czynności wykonywane przez jednostki samorządu terytorialnego w związku z realizacją zadań publicznych m.in. w zakresie pomocy społecznej podlegają VAT.

Z treści wskazanej interpretacji wynika, że nie uznaje się za podatnika VAT organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 61 ust. 2 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą: małżonek, zstępni przed wstępnymi zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2 wskazanej ustawy.

Prosimy o rozstrzygnięcie kwestii, czy taka umowa spełnia kryterium umowy cywilnoprawnej i czy w związku z powyższym, odpłatności wynikające z niej należy uznawać nadal za czynności podlegające zwolnieniu z VAT i wykazywać w co miesięcznych deklaracjach?

Nadmieniamy, że zgodnie z art. 61 ust. 2d ustawy o pomocy społecznej w przypadku odmowy przez właściwe osoby zawarcia umowy, o której mowa w art. 103 ust. 2 ww. ustawy, wysokość opłaty za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej ustala się w drodze decyzji. Opisane wyżej przypadki, w sytuacji uznania umowy z art. 103 ust. 2 ww. ustawy, jako typowej umowy cywilnoprawnej, wskazują, że podpisanie umowy przez właściwe osoby skutkowało będzie podleganiu powstałych opłat z danego tytułu VAT, jako czynności zwolnione z VAT. Natomiast nie podpisanie umowy przez właściwe osoby, będące przesłanką do określenia tych opłat w drodze decyzji administracyjnej, spowoduje, że "te same" opłaty nie będą już podlegały podatkowi VAT.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX