Czy umowa spółki komandytowej może ustanawiać aport komandytariusza i jednocześnie stanowić, że pieniądze z zapłat za należności komandytariusz może zatrzymać i nie musi oddawać spółce?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 12 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Komandytariusz wniósł do spółki z o.o. spółki komandytowej aport w postaci: środka trwałego, należności, zobowiązań oraz środków pieniężnych. W związku z powyższym w spółce z o.o. spółce komandytowej w bilansie otwarcie na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej zostały dokonane zapisy należności i zobowiązań, które były w aporcie, na konto rozrachunki z udziałowcem. W wyniku dokonania tych zapisów powstały należności i zobowiązania od udziałowca. W akcie notarialnym jest również zapis: "że strony ustalają, że środki pieniężne które otrzyma komandytariusz z tytułu spłaty przez dłużników komandytariusza należności powstałych przed momentem przejścia pozostaną własnością komandytariusza. Strony ustalają, że spółka nie ma obowiązku zwrotu Komandytariuszowi równowartości zobowiązań które zostaną spłacone przez Komandytariusza przed momentem przejścia. Strony postanawiają, że zobowiązania powstałe przed momentem przejścia i nie uregulowane przez Komandytariusza zostaną uregulowane przez spółkę". W związku z powyższym Komandytariusz otrzymywał zapłaty za należności, które były w bilansie otwarcia spółki z o.o. spółki komandytowej na swoje konto bankowe i sam płacił za swoje zobowiązania. W wyniku powyższej sytuacji w spółce z o.o. spółce komandytowej zostały niespłacone należności i zobowiązania na koniec roku.

Czy zapisy w umowie spółki z o.o. spółki komandytowej mogą z jednej strony ustanawiać aport komandytariusza do spółki w postaci należności i zobowiązań, a z drugiej strony postanawiać, że środki pieniężne z zapłat za należności komandytariusz może zatrzymać i nie musi oddawać spółce?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX