Czy umowa przekazania przedsiębiorstwa współmałżonkowi generuje przychody?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 25 marca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (dalej podatnik) zajmuje się wydawaniem oraz sprzedażą swoich książek. Przeważający rodzaj PKD firmy podatnika to 58.11Z, tj. wydawanie książek. Towary handlowe (książki, płyty do książek oraz e-booki) firmy utrzymują się na średnio miesięcznym poziomie około 300.000,00 zł. Podatnik planuje w przyszłości przekazać przedsiębiorstwo w darowiźnie (nieodpłatnie) swojemu małżonkowi (pomiędzy małżonkami występuje wspólność majątkowa). Małżonek prowadzi zarejestrowaną w CEiDG działalność gospodarczą. Na potrzeby kontynuowania działalności podatnika małżonek rozszerzy PKD swojej działalności o działalność wydawniczą sklasyfikowaną pod numerem PKD 58.11Z. Przekazaniu podlegałyby wszystkie składniki wchodzące w skład firmy (wyposażenie, zapasy, umowy i kontrakty handlowe, księgi i dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą). W związku z nieodpłatnym przekazaniem firmy zostanie sporządzony protokół przekazania przedsiębiorstwa do dalszego prowadzenia (spis z natury obejmie wyposażenie i zapasy-towary handlowe). Po dokonaniu czynności przekazania firmy małżonkowi, podatnik zlikwiduje prowadzoną działalność.

Czy w przypadku przekazania zapasów (towarów handlowych) przed likwidacją działalności gospodarczej podatnika należy skorygować koszty uzyskania przychodów o wartość przekazanych zapasów, które przy zakupie podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów?

Czy jest możliwość przekazania do działalności małżonka towarów handlowych w taki sposób, aby nie dokonywać płatności podatku dochodowego w związku z wycofaniem z działalności podatnika towarów handlowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX