Czy umowa leasingu zawarta z podmiotem mającym siedzibę w Niemczech a działającym przez oddział w Polsce, stanowi w świetle opisanego stanu faktycznego transgraniczny schemat podatkowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 11 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka 10 grudnia 2018 roku zawarła umowę leasingu operacyjnego którego przedmiotem jest samochód osobowy o wartości początkowej niższej niż 150 tyś. zł. Udostępnienie oferty leasingu jak i przekazanie samochodu nastąpiło w miesiącu zawarcia tejże umowy. Ponadto, w 2019 roku zawarto kolejne cztery umowy leasingu operacyjnego, których przedmiotem w dwóch przypadkach są samochody osobowe o wartości początkowej wyższej niż 150 tyś zł a w pozostałych dwóch, maszyny. Niektóre z umów leasingowych zawarte są z firmą, która działa przez oddział w Polsce, a za miejsce swej siedziby na umowie i dokumentach finansowych podaje Niemcy Spółka zawierając umowy nie dokonywała żadnych analiz pod kątem uzyskania z tego tytułu korzyści podatkowych, wybór finansowania poprzez leasing dokonany został z powodów ekonomicznych, a ewentualne korzyści podatkowe nie miały wpływu na ich zawarcie. Biorąc jednakże pod uwagę zapisy ustawy ordynacja podatkowa dotyczące schematów podatkowych, ustalono w tej chwili że w pierwszym roku użytkowania przedmiotów leasingu, wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu opłat leasingowych jest wyższa od kosztów z tytułu amortyzacji jakie spółka wygenerowałaby w przypadku nabycia ww. maszyn i pojazdów. Tak rozumiana korzyść podatkowa może stanowić do 20% rocznego zobowiązania podatkowego w CIT za 2019 rok. Leasingodawcy nie zgłosili do Szefa KAS zawartych umów jako standaryzowanych schematów podatkowych Spółka spełnia kryterium kwalifikowanego korzystającego.

Czy umowy takie Spółka winna uznać za standaryzowany schemat podatkowy, a co za tym idzie, jako korzystający raportować je do Szefa KAS? O ile nie, to jak przeprowadzić dowód, że korzyść podatkowa nie wpłynęła na decyzje wyboru leasingu? Czy umowa zawarta z podmiotem mającym siedzibę w Niemczech a działającym przez oddział w Polsce, stanowi w świetle opisanego stanu faktycznego transgraniczny schemat podatkowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX