Czy umieszczeniem dziecka w DPS powinien zająć się OPS czy PCPR?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w drodze zabezpieczenia jest konieczność umieszczenia małoletniego (11 lat) w placówce mającej możliwość systematycznego oddziaływania terapeutycznego do czasu prawomocnego zakończenia sprawy w zakresie ingerencji Sądu we władzę rodzicielską nad małoletnim.

Sąd sugerując się informacją uzyskaną z PCPR wskazał umieszczenie małoletniego w DPS  dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Obecnie chłopiec przebywa w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej, a stan jego zdrowia kwalifikuje go do Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej, a nie jak wskazał PCPR do DPS. Rodzice dziecka mają ograniczone prawa rodzicielskie.

Kto jest przedstawicielem ustawowym uprawnionym/organem władnym do wyrażenia zgody na umieszczenie w DPS  małoletniego?

Czy w związku z koniecznością zrealizowania postanowienia Sądu zachodzi potrzeba przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i kto powinien go podpisać?

Czy sprawą zabezpieczenia pobytu dziecka w pieczy zastępczej, w tym przypadku umieszczenie w DPS powinien zająć się OPS czy PCPR (zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, zabezpieczenia pobytu dziecka w pieczy zastępczej dokonuje PCPR niezależnie od rodzaju placówki, w której będzie umieszczone dziecko)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX