Czy ulga na złe długi w podatku dochodowym ma wpływ na podstawę dochodu do wyliczenia składki zdrowotnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 24 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą rozliczający się podatkiem liniowym w 2020 roku wystawił faktury, za które nie otrzymał zapłaty. W związku z tym, iż zapłata za usługi nie nastąpiła w ciągu 90 dni od dnia terminu płatności na fakturach, podatnik w 2020 r. skorzystał z przysługującego prawa do obniżenia dochodu o kwotę wierzytelności w ramach ulgi na złe długi. W lutym 2022 r. dłużnik na podstawie wyroku sądu zapłacił za faktury. W momencie zapłaty za faktury przez dłużnika należy przywrócić przychód z tytułu wcześniej nieopłaconych faktur i zarazem zwiększyć dochód do opodatkowania. Można to zrobić w miesiącu zapłaty wyliczając zaliczkę na podatek dochodowy za miesiąc luty 2022 roku lub w zeznaniu rocznym PIT-36L za 2022 rok.

Czy wyliczając składkę zdrowotną za marzec 2022 r. na podstawie dochodu z lutego 2022 r. należy zwiększyć dochód o kwotę wpłaconą przez dłużnika?

Czy ulga na złe długi w podatku dochodowym ma wpływ na podstawę dochodu do wyliczenia składki zdrowotnej?

Czy ma znaczenie w jaki sposób rozliczę w księgowości ulgę na złe długi - wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem będzie rozliczenie miesięczne, ale czy mogę skorzystać z rozliczenia rocznego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX