Czy ujmowanie wód opadowych do zakładowej instalacji kanalizacyjnej, a następnie odprowadzanie do zewnętrznej kanalizacji deszczowej jest zgodne z obowiązującymi przepisami ochrony środowiska?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 5 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma produkująca sprzęt mechaniczny planuje gromadzić wytwarzane przez siebie odpady w kontenerach. Kontenery będą usytuowane na zewnątrz hali. Kontenery będą zamykane, ale nie będą w 100% szczelne. W związku z powyższym, wody opadowe i roztopowe wypływające z kontenera mogą zawierać pewne ilości metali ciężkich albo węglowodorów (np. w sytuacji, gdy odpady będą zanieczyszczone olejami czy smarami). Wody opadowe z placu, na którym mają stać kontenery mają być ujmowane do zakładowej instalacji kanalizacyjnej, a następnie odprowadzane do zewnętrznej kanalizacji deszczowej (kanalizacja gminna).

Czy opisany sposób odprowadzanie wód opadowych i roztopowych jest zgodny z obowiązującymi przepisami ochrony środowiska?

Czy w celu realizacji tak opisanego sposobu odprowadzania wód opadowych i roztopowych konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?

Czy opisane wody opadowe i roztopowe pochodzące z kontenerów stanowią ściek przemysłowy?

Jeżeli planowany sposób zagospodarowania wód opadowych i roztopowych nie jest właściwy, to jak powinny być one zagospodarowane w świetle obowiązujących przepisów z zakresu ochrony środowiska?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX