Czy uchylenie się najemcy od podpisania nowej umowy najmu może być podstawą do rozwiązania stosunku najmu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 8 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Słomka Kinga
Odpowiedzi udzielono: 22 lutego 2021 r.

PYTANIE

Starosta decyzją własną wygasił trwały zarząd sprawowany przez Straż Pożarną w stosunku do nieruchomości zabudowanej między innymi budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym. Na podstawie wyżej wymienionej decyzji Skarb Państwa stał się zarówno właścicielem, jak i zarządcą nieruchomości. W przedmiotowym budynku (dla budynku mieszkalnego brak jest inwentaryzacji budowlanej, a przedmiotowe lokale nie są wyodrębnione) zlokalizowanych jest 7 lokali mieszkalnych, z czego 5 lokali jest zasiedlonych przez najemców na podstawie umów najmu zawartych z Państwową Strażą Pożarną. W momencie przejęcia nieruchomości na Skarb Państwa - starosta w celu ujednolicenia zapisów warunków umów najmu oraz określenia praw i obowiązków wynikających z najmu sporządził nową umowę najmu z jednoczesnym zaznaczeniem, że stanowi ona kontynuację umowy najmu zawartej przez najemcę lokalu ze Strażą Pożarną. Większość najemców taką umowę podpisała bez zastrzeżeń. Natomiast jeden z najemców posiada umowę najmu spisaną jeszcze w 1994 r., która stanowi załącznik do decyzji KWP Straży Pożarnej o przydziale lokalu mieszkalnego i odmówił podpisania nowej umowy najmu.

W związku z powyższym, czy uchylenie się najemcy od podpisania nowej umowy najmu może być podstawą do rozwiązania stosunku najmu?

Czy może pomimo decyzji wygaszającej trwały zarząd stosunek najmu zawarty z Strażą Pożarną jest obowiązujący i starosta nie ma podstawy do jego zamiany?

Czy w tym przypadku starosta nie ma prawnej możliwości zmiany warunków umowy najmu, a niepodpisanie jej przez najemcę nie rodzi wobec niego żadnych skutków prawnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX