Czy uchwyt do transportu butli z gazem to, zgodnie z przepisami bhp, sprzęt pomocniczy czy urządzenie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomczyk Aleksandra
Odpowiedzi udzielono: 10 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W § 11 pkt 2 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa higieny pracy przy pracach spawalniczych przewidziano: "Na stałych stanowiskach spawalniczych przedmioty o dużych wymiarach lub o masie ponad 25 kg powinny być przemieszczane za pomocą urządzeń transportu pionowego lub poziomego."

Czy uchwyt ręczny do przemieszczania butli z gazami technicznymi będzie stanowił urządzenie?

Norma dźwigania obowiązująca spawacza to 25 kg. Wg. rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 25.04.2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych, normą dźwigania dla pracowników jest 30 kg i 50 kg w zależności od częstotliwości dźwigania rożnych przedmiotów.

Który z powyższych przepisów odnosi się do transportu butli w uchwycie skoro waga butli wynosi 80 kg?

Spawacze przy pomocy uchwytu, transportują butlę z wózka i wstawiają w spawarkę 1 raz dziennie. Inne prace transportowe to chwytanie, obracanie, przenoszenie ręczne spawanych elementów, arkuszy blachy, profili itp.

Czy wobec tego butle mogą transportować dwaj spawacze i wg. którego rozporządzenia kwalifikować należy normy dźwigania?

Czy będzie to praca dorywcza, bo raz dziennie spawacze przemieszczają butle, czy kwalifikuje się do ogółu innych prac transportowych na stanowisku i rozpatruje w zależności od częstotliwości wszystkich prac w ciągu godziny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX