Czy uchwały organów spółki wodnej sprzeczne z prawem lub statutem są ważne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2016 r.

PYTANIE

Pytanie dotyczy możliwości stwierdzenia nieważności uchwały walnego zgromadzenia delegatów spółki wodnej. Do starosty wpłynęły podjęte na posiedzeniu organu spółki uchwały w celu dokonania oceny ich zgodności z prawem i statutem. W jednej z uchwał, dotyczącej ustalenia planu robót na 2016 r., zawarto zapis: "Plan robót nie przewiduje i nie dopuszcza do realizacji usuwania awarii na drenowaniu bez zgody zarządu. Zgoda zarządu na usuwanie awarii musi zostać poprzedzona pisemnym wnioskiem większości delegatów z każdego obiektu". O ile pierwsze zdanie cytatu nie budzi żadnych zastrzeżeń, o tyle treść zdania drugiego budzi wątpliwości co do sensowności stosowania takiego mechanizmu. Należy dodać, że "obiekt" to każda jedna miejscowość zlokalizowana w granicach gminy, na której terenie działa dana spółka wodna (liczba delegatów do walnego zgromadzenia z jednej miejscowości waha się od 1 do 4 osób). Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., nie zakazuje zastosowania wskazanego zapisu, natomiast zapisy statutu spółki wodnej w części mówiącej o tym, co należy do zadań walnego zgromadzenia delegatów nie wskazują, aby walne zgromadzenie delegatów (w cytowanym zapisie jest mowa o delegatach) mogło składać wniosek wyrażający zgodę na usunięcie awarii.

Nie wiadomo jak interpretować przywołany zapis - czy "pisemny wniosek" ma pochodzić od większości delegatów walnego zgromadzenia (czyli od organu spółki), czy tylko od większości delegatów z jednego "obiektu", z terenu którego członek spółki wodnej złożył wniosek do zarządu o usunięcie awarii na urządzeniach?

Czy wskazane wątpliwości są podstawą do stwierdzenia nieważności uchwały podjętej przez walne zgromadzenie delegatów spółki wodnej?

Jeżeli w statucie spółki są wskazane zadania należące do walnego zgromadzenia delegatów, to należy je traktować jako zamknięty katalog?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX