Czy ubytki wyrobów akcyzowych stanowią koszt podatkowy? - OpenLEX

Czy ubytki wyrobów akcyzowych stanowią koszt podatkowy?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 11 kwietnia 2016 r.

PYTANIE

Spółka z o.o. na terenie kraju sprzedaje wyroby akcyzowe (wino), które są sprowadzane z Francji. podczas sprzedaży na terenie kraju (po rozliczeniu akcyzy) kilka butelek wina uległo zniszczeniu (został spisany protokół stłuczenia).

Czy są przewidziane ubytki na wyroby akcyzowe dla handlowców i jak powinnam prawidłowo udokumentować taką stratę?

Czy można przeznaczyć wino na cele promocyjno-reklamowe?

Jak takie zdarzenie należy udokumentować?

Czy przekazanie wina będzie stanowiło koszt podatkowy?

A jak postąpić z podatkiem VAT od straconej części wyrobów?

VAT naliczony od tego niedoboru, jako niepodlegający odliczeniu na podstawie przepisów ustawy o VAT, spółka wliczyła w koszty w oparciu o art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a tiret drugie u.p.d.o.p.

Czy spółka miała prawo tak postąpić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?