Czy tworząc Plan gospodarowania odpadami jest obowiązek inwentaryzacji wszystkich portowych urządzeń, czy dotyczy on jedynie urządzeń będących własnością portu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 2 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi przez Pana Piotra Ćwiek. Niniejsze pytanie zadane jest w nawiązaniu do opublikowanego pytania Czy barka zbiornikowa jest miejscem magazynowania odpadów w ramach ich zbierania / przetwarzania?, QA 1458535, które w Lex widnieje jako nieaktualne, ale nieaktulane jest ze względu na nieobowiązującą już ustawę z 12.09.2002 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów oraz pozostałości ładunkowych ze statków (Dz.U. z 2002 r. nr 166 poz. 1361) – dalej s.u.p.u.o.o., która to ustawa została zastąpiona ustawą z 12.05.2022 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków - dalej u.p.u.o.o. Zgodnie z art. 3 pkt 9 s.u.p.u.o.o. oraz art. 5 pkt 9 u.p.u.o.o. portowe urządzenia do odbioru odpadów ze statków, to wszelkie urządzenia stałe, ruchome i pływające przeznaczone do odbioru i gospodarowania odpadami ze statków. Jak wskazano w udzielonej odpowiedzi pływająca barka zbiornikowa, do której trafiają wody zęzowe z remontowanych jednostek pływających, nie stanowi miejsca magazynowania odpadów.

Czy taka pływająca barka, która nie jest własnością portu, a jest w zasobach stoczni, która wykorzystuje tę barkę we własnym zakresie (prace remontowe) jako urządzenie do odbioru odpadów ze statku, powinna zostać uwzględniona w opracowywanym zgodnie z ww. ustawą Planie gospodarowania odpadami ze statków (art. 13 u.p.u.o.o.), który to opracowuje podmiot zarządzający portem lub przystanią morską?

Czy tworząc Plan gospodarowania odpadami jest obowiązek inwentaryzacji wszystkich portowych urządzeń, czy dotyczy on jedynie urządzeń będących własnością portu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX