Czy trzeba zachować odpowiednie odległości od granicy w przypadku nadbudowy budynku w zabudowie bliźniaczej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 22 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na działce x i y znajdują się budynki w zabudowie bliźniaczej (jedna ze ścian każdego budynku znajduje się w granicy działek x i y). Właściciel jednego budynku planuje nadbudowę o dodatkową kondygnację w taki sposób, że ściana nadbudowy będzie usytuowana w granicy działek x i y.

Czy w w/w sprawie ma zastosowanie § 12 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t. "W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273 r.w.t., dopuszcza się: nadbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy tej działki budowlanej, o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy, nie może być okien i drzwi."?

Czy w/w przepis nie dotyczy sytuowania nadbudowy w granicy działek x i y?

Nadmienię, iż § 12 ust. 3 r.w.t. nie będzie miał zastosowania, ponieważ druga część bliźniaka nie zostanie nadbudowana oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie obejmuje zapisów dotyczących odległości sytuowania obiektów.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX