Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 11 sierpnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 27 lipca 2015 r.

PYTANIE

Spółka nabywa bilety lotnicze od zagranicznych przewoźników. Spółka nie posiada certyfikatów rezydencji przewoźników. Wypłacając należności na rzecz zagranicznych przewoźników spółka nie potrąciła podatku u źródła – przez co zdecydowała się na uiszczenie podatku u źródła ze środków własnych.

Czy należy ubruttowić podstawę opodatkowania w przypadku uiszczania podatku u źródła z własnych środków?

Czy tak wyliczony i zapłacony podatek będzie kosztem podatkowym spółki?

Spółka nabyła również bilet lotniczy, gdzie faktura wystawiona została przez pośrednika mającego siedzibę na terytorium Polski. Pośrednikiem tym jest eSKY.pl S.A. z siedzibą w Warszawie. Podmiot ten wystawił na spółkę fakturę tytułem: Agent działający w imieniu i narzecz, JP/165, bilet lotniczy międzynarodowy. Z regulaminu świadczenia usług zamieszczonego na stronie internetowej kontrahenta wynika, że: eSKY.pl w przypadku linii lotniczych akredytowanych w IATA (International Air Transport Association) działa w charakterze agenta tych linii lotniczych. Podmiotami świadczącymi usługi lotnicze wobec użytkownika oraz ponoszące odpowiedzialność ze względu na niewykonanie lub niewłaściwe wykonanie przelotu będą konkretne linie lotnicze w imieniu i na rzecz których działa eSKY.pl, a których nazwa zostaje wskazana w trakcie procesu rezerwacyjnego jak również na bilecie doręczonym użytkownikowi.

W przypadku linii lotniczych niskokosztowych (tzw. Low Cost) eSKY.pl działa w charakterze pośrednika dokonującego w tych liniach lotniczych czynności faktycznych związanych z realizacją i doręczeniem biletu zamówionego w tych liniach lotniczych ściśle według wskazań Użytkownika i w jego imieniu, a przekazywanych za pośrednictwem Systemu Rezerwacyjnego lub Telefonicznego Centrum Obsługi. Realizacja usługi jak rozpatrzenie procedury reklamacyjnej podlega ogólnym warunkom tych przewoźników wskazywanych w trakcie procesu rezerwacyjnego.

Czy w takiej sytuacji spółka ma również obowiązek zapłacić podatek u źródła?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?