Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2013 r.
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 31 maja 2005 r.

PYTANIE

Czy trzeba sporządzić umowę menedżerską w wypadku spółki jawnej w której nie wszyscy wspólnicy świadczą codzienną pracę na rzecz spółki?

Wg niektórych interpretacji brak umowy lub nie określenie podstawowych warunków dotyczących wynagrodzenia, odpowiedzialności zlecającego i warunków umowy, kwoty wypłacone na rzecz tych wspólników trzeba traktować jako działalność samodzielną nie podlegającą pod art. 15 ust. 3 pkt 3 u.p.t.u. Wspólnicy, którzy nie świadczą codziennej pracy nie otrzymują wypłat z zysku a cały zysk powiększa kapitał spółki. Nadmieniam, że wspólnicy świadczący pracę codzienną otrzymują miesięcznie jednakowe kwoty nie odzwierciedlające ich udziałów w spółce.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?