Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 8 października 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w 2014 r. zakupiła samochód ciężarowy o wartości około 100.000 zł. Wprowadziła go do środków trwałych i odliczała od zakupu i kosztów eksploatacji 100% VATu do lipca 2018 r. Przez ten czas nie była świadoma obowiązku posiadania dodatkowego badania technicznego pojazdu dla VAT. Badanie to przeprowadzono w sierpniu 2018 r.

Czy w takiej sytuacji, gdy badanie potwierdziło prawo do odliczania 100% VAT, lecz zostało przeprowadzone tak późno to przedsiębiorca mógł odliczyć w 2014 r. 100% VAT od zakupu tego pojazdu?

Czy trzeba dodatkowo korygować pełne odliczenie VAT od zakupu samochodu?

Czy trzeba dodatkowo informować Urząd Skarbowy o stuprocentowym odliczeniu VAT od zakupu, gdy w czasie złożenia deklaracji za ten okres, w którym zakupiono samochód nie miało się prawa do pełnego odliczenia VAT, a od sierpnia 2018 r. prawo to zostało potwierdzone badaniem technicznym do VAT?

Czy trzeba korygować odliczenie pełnego VAT od kosztów eksploatacji poniesionych w okresie od zakupu samochodu do przeprowadzenia badania technicznego dla VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?