Czy treść mapy do celów projektowych powinna zawierać opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu w mpzp, linie zabudowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 21 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Mając na uwadze obecnie obowiązujące przepisy proszę o wyjaśnienie, czy w chwili obecnej treść mapy do celów projektowych powinna zawierać opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu w mpzp, linie zabudowy?

Zgodnie z obowiązującym do 31.07.2020 r. rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21.02.1995 r. w sprawie rodzajów i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz. U. z 1995 r. nr 25 poz. 133) - dalej r.r.z.o.g.k., linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu i linie zabudowy ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego powinny zostać naniesione na mapę do celów projektowych przez geodetę posiadającego niezbędne uprawnienia zawodowe w tym zakresie. Obecnie zgodnie z art. 3 pkt 14a ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud. przez mapę do celów projektowych w rozumieniu pr. bud. należy rozumieć mapę do celów projektowych w rozumieniu art. 2 pkt 7a ustawy z 17.05.1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2020 r. poz. 2052) – dalej pr. geod. Przepis art. 2 pkt 7a pr. geod. stanowi, że mapa do celów projektowych to opracowanie kartograficzne, wykonane z wykorzystaniem wyników pomiarów geodezyjnych i materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zawierające m.in. elementy stanowiące treść mapy zasadniczej, a także informacje niezbędne do sporządzenia dokumentacji projektowej.

Czy z wymienionych wyżej przepisów wynika obowiązek uwzględniania przez geodetę w mapie do celów projektowych warunków wynikających z obowiązującego planu miejscowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX