Czy terminy na wydanie decyzji zaczyna się liczyć po wydaniu postanowienia o stwierdzeniu potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 października 2021 r.
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 30 grudnia 2019 r.

PYTANIE

Wnioskujący zmienił zakres przedsięwzięcia w stosunku, do którego burmistrz wydał postanowienie stwierdzające potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Zmiana ta została wprowadzona w chwili przedłożenia raportu oddziaływania na środowisko. Organ wezwał stronę do przedłożenia nowej karty informacyjnej dla zmienionego przedsięwzięcia celem powtórzenia procedury screeningu. Artykuł 65 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2018 r. poz. 2081) - dalej u.o.o.ś., przewiduje 30 dni na wydanie postanowienia, z uwzględnieniem zastosowania art. 35 § 5 i art. 36 k.p.a. Postanowienie zostało wydane przed upływem ustawowego terminu.

Jakie terminy, o których mowa w art. 35 § 5 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2096) - dalej k.p.a., powinny zostać odliczone w przedstawionym przypadku?

Czy można odliczyć czas przeznaczony na wydanie postanowienia i automatycznie organ ma ponownie 30 dni na wydanie nowego postanowienia?

Czy też nie i należałoby się posiłkować art. 36 k.p.a.?

Czy od terminu 30 dni na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach odlicza się termin na wydanie postanowienia?

Czy terminy na wydanie decyzji zaczyna się liczyć po wydaniu postanowienia o stwierdzeniu potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko/uzyskaniu opinii i przyjęciu stanowiska o braku potrzeby przeprowadzenia tej oceny?

Czy można/należałoby uchylić dotychczasowe postanowienie w sprawie potrzeby przeprowadzenia ooś?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX