Czy te wyodrębnione asortymenty odzieżowe, które będą sprzedawane w sklepach z odzieżą używaną, nadal są odpadami, czy może przestają być odpadami na skutek poddania ich odzyskowi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 6 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor sprowadza z Polski oraz zagranicy odzież używaną, są to odpady z grupy odpadów komunalnych w postaci nieposortowanej odzieży (20 01 10), a także w postaci odpadów tekstylnych (20 01 11) pochodzące ze zbiórek przeprowadzonych na terenie Polski oraz państw europejskich (dostarczane na aneksie nr VII). Inwestor złożył wniosek o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów poza instalacjami i urządzeniami w procesie odzysku R12 polegającym na ręcznym sortowaniu oraz wykonywaniu drobnych napraw czy konserwacji (np. sporadyczne pranie odzieży używanej). Po zakończeniu procesu odzysku R12 polegającemu na przygotowaniu do ponownego użycia zostaje wyodrębnione kilkadziesiąt asortymentów odzieżowych i tekstylnych np. bluzki, koszule, swetry, marynarki, spodnie kurtki, sukienki, stroje kąpielowe, dresy, odzież nocna, bielizna, pościel, ręczniki, kołdry a także wyroby tekstylne bawełniane przeznaczone na czyściwo itp.

Czy te wyodrębnione asortymenty odzieżowe, które będą sprzedawane w sklepach z odzieżą używaną, nadal są odpadami, czy może przestają być odpadami na skutek poddania ich odzyskowi (art. 14 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX