Czy szpule należy traktować jako opakowanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 5 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma produkcyjna kupuje z zagranicy szpule z tworzyw sztucznych, na które nawija swój produkt gotowy. Następnie szpule wraz z produktem dostarczane są do odbiorców finalnych. Produkt pozostaje na szpuli przez jego cały cykl żywotności tj. aż do całkowitego zużycia produktu. Zgodnie z załącznikiem I do dyrektywy 94/62/WE opakowaniami są m.in.: rolki, tuby oraz cylindry wokół, których nawijany jest giętki materiał (np. folia z tworzywa sztucznego, aluminium, papier) z wyjątkiem rolek, tub i cylindrów będących częścią urządzeń produkcyjnych i nieużywanych do prezentacji produktów w opakowaniach detalicznych.

Czy w opisanej sytuacji szpule należy traktować jako opakowanie i zakład powinien złożyć sprawozdania, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 13.12.2018 r. w sprawie wzoru formularza sprawozdania o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi za rok 2018 tj.: - z masy przywiezionych z zagranicy opakowań (producent szpul oświadcza, że nie podlega pod przepisy dyrektywy 94/62/WE) - z masy opakowań, w których zostały wprowadzone do obrotu produkty?

Jeśli szpule są opakowaniem, to w jaki sposób uzyskać informacje o obecności metali ciężkich, składników toksycznych lub powodujących zagrożenie, jeśli producent szpul odmawia wydania stosownego oświadczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX