Czy szkolenie połączone z rekreacją generuje przychód po stronie uczestników?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 17 lutego 2016 r.

PYTANIE

Nasza firma organizuje w okresie zimowym szkolenia dla instalatorów w Austrii. W szkoleniu uczestniczą dostawcy, których produkty sprzedaje nasza firma i którzy są prelegentami na szkoleniu. Oprócz szkolenia nasza firma zapewnia klientom organizację czasu wolnego w postaci organizacji wycieczek fakultatywnych, wyjścia do teatru, wyjazdów na stok narciarski itp.

Czy powinniśmy oprócz kosztów konkretnych atrakcji (np ski-passy, bilety) również koszt noclegów i gastronomii podczas całego pobytu podzielić na 2 części (np. 50% szkolenie, 50% rekreacja) na część dotycząca szkolenia i część dotycząca rekreacji i tę kwotę wykazać uczestnikom szkolenia w PIT-8C jako nieodpłatne świadczenie?

Czy tylko wartość dodatkowych atrakcji (ski-pass, wycieczki, bilety na wyjście do teatru itp.) powinniśmy potraktować jako nieodpłatne świadczenie dla klientów będących na szkoleniu?

Jak potraktować koszty związane z naszymi pracownikami, którzy uczestniczą w wyjeździe jako opieka grupy klientów - w części dotyczącej rekreacji?

Czy możemy je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i nie obciążać naszego pracowników?

Czy koszt ski-passów, biletów do teatru i noclegów i gastronomii naszych pracowników w części dotyczącej rekreacji powinny zwiększyć wartość nieodpłatnego świadczenia dla klientów?

Jak potraktować koszty rekreacji związane z naszymi producentami, którzy są prelegentami na szkoleniu?

Czy w przypadku, gdy uczestnikami szkolenia są osoby prowadzące działalność, możemy uznać że świadczenie związane z dodatkowymi atrakcjami jest przekazane firmie, a nie osobie fizycznej i nie wystawiać PIT-8C?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access