Czy szkolenie dla pracowników Ośrodka dotyczące pracy w pandemii COVID-19 powinno korzystać ze zwolnienia z podatku VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 11 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Planujemy organizację szkolenia dla pracowników Ośrodka (dotyczące pracowników socjalnych, pracowników działu świadczeń rodzinnych, pracowników księgowości oraz asystentów rodziny) pn. "Ograniczenie skutków stresu i wypalenia zawodowego wśród pracowników Ośrodka świadczących pracę w czasie pandemii COVID-19". Przy wyborze takiej tematyki kierowaliśmy się następującymi przesłankami merytorycznymi:

1) Wysokie ryzyko zachorowania podczas kontaktów z klientami;

2) Konieczność podejmowania działań interwencyjnych w środowisku w czasie ograniczeń i obostrzeń epidemicznych;

3) Wzrost niekorzystnych stanów emocjonalnych wpływających negatywnie na samopoczucie psychofizyczne pracowników;

4) Przebyte przez pracowników zachorowania na COVID-19 i wiążące się z tym pobyty na kwarantannie i izolacji z negatywnym wpływem na funkcjonowanie w rodzinie jak i w pracy zawodowej;

5) Świadczenie pracy w warunkach ograniczeń kadrowych spowodowanych długotrwałą nieobecnością pracowników z powodu zachorowania na COVID-19;

6) Praca pod presją czasu i w warunkach zmieniających się przepisów prawnych dostosowanych do sytuacji epidemicznej w kraju;

7) Działanie w warunkach stresu i nieuzasadnionych napięć ze strony trudnych, roszczeniowych klientów;

8) Podejmowanie działań wymagających nieustannego monitorowania środowisk, w których zdiagnozowano przemoc domową;

9) Zintensyfikowana praca na rzecz członków rodzin polegająca na pracy związanej z niwelowaniem paniki, lęku, strachu przed zachorowaniem jak i prowadzeniem działań profilaktycznych chroniących przed zakażeniem COVID-19.

Przy takiej tematyce prosimy o odpowiedź na poniższe pytanie:

Czy jest możliwość zastosowania stawki zwolnionej z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29c ustawy o podatku od towarów i usług?

Nadmieniamy, że środki wydatkowane na ww. szkolenie pochodzą w co najmniej 70%, lecz nasza wątpliwość wynika z tego, czy szkolenie ma charakter kształcenia zawodowego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX