Czy system domofonowy i system telewizji przemysłowej zwiększają wartość budynku, czy stanowią odrębne środki trwałe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Woźniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 20 października 2011 r.

PYTANIE

Na dostarczenie i montaż systemu domofonowego wystawiono fakturę na kwotę 3585 zł. Ze specyfikacji wynika, że w ramach systemu domofonowego zakupiono:

- 2 sztuki domofonów zamontowanych na słupkach stalowych osadzonych w ziemi wraz z obudową przed wjazdem na posesję budynku,

- 1 sztukę stanowi domofon, który zamontowany jest na ścianie przy wejściu do budynku,

- przewody (na trwale wbudowane w konstrukcję budynku oraz grunt),

- materiały pomocnicze,

- montaż, transport całego ww. wyposażenia i przewodów.

Czy wydatki na zakup systemu domofonowego należy zaliczyć do wydatków inwestycyjnych i podwyższyć w całości wartość budynku?

Czy należy potraktować je jako odrębny środek trwały pod nazwą system domofonowy (pkt 1, 2) (do jakiej grupy KŚT je zakwalifikować i jaką stawkę amortyzacji zastosować?), a o wartość przewodów (pkt 3, 4) podwyższyć wartość budynku?

Co w tym przypadku z usługą montażu, która dotyczy całości?

W ramach systemu telewizji przemysłowej zakupiono kilkanaście kamer z obudowami, komputer oraz oprogramowanie komputerowe, zasilacze, router i inne wyposażenie zewnętrzne. Dodatkowo w ramach systemu obciążona nas za niezbędne trasy kablowe, rury instalacyjne i przewody - elementy wbudowane na stałe w konstrukcję budynku, oraz elementy dodatkowe montażowe i również obciążono nas za usługę kompleksowego wykonania całego systemu.

Czy wydatki na zakup systemu telewizji przemysłowej należy zaliczyć do wydatków inwestycyjnych i podwyższyć w całości wartość budynku?

Czy należy potraktować je jako odrębny środek trwały pod nazwą system telewizji przemysłowej (wyposażenie zewnętrzne) (do jakiej grupy KŚT je zakwalifikować i jaką stawkę amortyzacji zastosować?), a o wartość przewodów, rur i tras kablowych podwyższyć wartość budynku?

Co w tym przypadku z kompleksową usługą wykonania systemu, która dotyczy całości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX