Czy syndyka możemy traktować jak organ egzekucyjny i wydana przez niego informacja o bezskuteczności egzekucji jest wystarczającym dowodem niezbędnym do ustalenia prawa do świadczenia z FA?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 2 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do organu w dniu 18.03.2020 r. wpłynął wniosek o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Organ wystąpił do komornika sądowego o zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji. Z otrzymanych dokumentów wynikło, że dłużnik alimentacyjny ogłosił upadłość i jego sprawę prowadzi syndyk, a postępowanie egzekucyjne u komornika zostało na wniosek przedstawiciela ustawowego umorzone w dniu 30.12.2019 r. Zatem klientka nie uzyska zaświadczenia o bezskuteczności egzekucji od komornika. Organ wystąpił więc z wnioskiem do syndyka o przedstawienie zaświadczenia o bezskuteczności alimentów. W odpowiedzi otrzymaliśmy informacje, że syndyk masy upadłościowej dłużnika wskazuje, że w okresie ostatnich 2 miesięcy nie wypłacił żadnych zobowiązań alimentacyjnych, a ostatnie zobowiązanie zostały wypłacone na osoby uprawnione w miesiącu styczeń 2020 r.

Czy syndyka możemy traktować jak organ egzekucyjny i czy wydana przez niego informacja w myśl ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. 2019 r. poz. 670 ze zm.) jest wystarczającym dowodem niezbędnym do ustalenia prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego mówiącym o bezskuteczności egzekucji?

A jeżeli tak, to od którego miesiąca należy przyznać świadczenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX