Czy świadczeniodawca uprawniony do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności może potwierdzać tożsamość pacjenta tylko, jeśli świadczenie jest udzielane za ich pośrednictwem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Twarowski Adam
Odpowiedzi udzielono: 18 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 50 ust. 2a u.ś.o.z. świadczeniodawca udzielający świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności może potwierdzać tożsamość świadczeniobiorcy, na podstawie danych przekazanych przez tego świadczeniobiorcę za pośrednictwem tych systemów.

Czy taki świadczeniodawca, tj. udzielający świadczeń za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub łączności - może potwierdzać tożsamość pacjenta tylko tego, który korzysta z tych świadczeń, czy każdego, nawet nie korzystającego ze świadczenia udzielanego w postaci "telemedycyny"?

W razie niepotwierdzenia prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej w sposób określony w ust. 1 lub 3, świadczeniobiorca może złożyć oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej także za pośrednictwem systemów, o których mowa w zdaniu pierwszym. Przepisy ust. 7, 8 i 9 stosuje się odpowiednio.

Czy możliwość złożenia oświadczenia z wykorzystaniem ww. systemów teleinformatycznych lub łączności ma każdy pacjent świadczeniodawcy, który udziela w tej postaci świadczeń, czy też przysługuje tylko tym pacjentom, którzy korzystają ze świadczeń im udzielanych w postaci "telemedycyny"?

Dla przykładu PWDL udziela świadczeń "telemedycyny" np. w obszarze POZ, jednak konkretny pacjent chce skorzystać ze świadczeń specjalistycznych tego samego PWDL, ale świadczeń, które nie są udzielane w postaci "telemedycyny".

Czy ten pacjent, korzystający de facto ze świadczeń stacjonarnych, ma możliwość złożenia oświadczenia względem tego PWDL z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub łączności, nawet jeśli będzie korzystał ze świadczeń "stacjonarnie"?

Idea przepisu zdaje się przemawiać za tym, iż mowa w nim o pacjentach, którym świadczenia udzielane są w postaci telemedycyny, ale treść przepisu nie potwierdza tego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX