Czy świadczenie wychowawcze przysługuje obywatelowi Ukrainy, który posiada ważną kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” oraz decyzję wojewody o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium RP?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 11 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy świadczenie wychowawcze przysługuje obywatelowi Ukrainy, który posiada ważną kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy" oraz decyzję wojewody o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium RP wydaną w oparciu o art. 144 ust. 1 i art. 98 ust. 2 ustawy o cudzoziemcach?

Pani złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na syna na okres 2019/2021. W toku postępowania ustalono, iż zamieszkuje wraz z dzieckiem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Do wniosku dołączono m.in.: kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy" oraz decyzję wojewody wydaną w oparciu o art. 144 ust. 1 i art. 98 ust. 2 oraz art. 104 ustawy o cudzoziemcach. W uzasadnieniu ww. decyzji wskazano, iż zezwolenie zostało wydane na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Niemniej jednak wojewoda zastrzegł, iż jest to pierwsze zezwolenie, o którym mowa w art. 144 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach, ale nie jest to zezwolenie w celu podjęcia studiów na pierwszym roku.

Czy w opisanym przypadku, matce dziecka obywatelce Ukrainy przysługuje prawo do świadczenia wychowawczego?

Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. d ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci "Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje cudzoziemcom posiadającym kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy", jeżeli zamieszkują z dziećmi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem obywateli państw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracę na terytorium państwa członkowskiego na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy, obywateli państw trzecich przyjętych w celu podjęcia studiów lub pracy sezonowej oraz obywateli państw trzecich, którzy mają prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy." Wątpliwości interpretacyjne budzi fakt brzmienia zapisu art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. d w jego części dotyczącej przesłanek wykluczających możliwość przyznania świadczenia wychowawczego, w którym ustawodawca użył sformułowania "w celu podjęcia studiów".

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX