Czy świadczenie wychowawcze pobrane przez ojca dzieci jest świadczeniem nienależnie pobranym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 9 grudnia 2020 r.

PYTANIE

Petent pobierał w okresie od października 2019 r. do lipca 2020 r. świadczenia wychowawcze na dwoje dzieci - do wniosku ww. dołączył wyrok sądu, który powierzył mu wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dziećmi, ograniczając jedocześnie matce władzę rodzicielską.

W lipcu 2020 r. matka przedłożyła w tutejszym Ośrodku wyrok sądu zmieniający powyższy wyrok w taki sposób, że wykonywanie władzy rodzicielskiej zostało powierzone matce – a także, że miejscem zamieszkania dzieci ma być miejsce zamieszkania matki - a ojcu ograniczono władzę rodzicielską do współdecydowania o istotnych sprawach - orzeczenie jest prawomocne od lutego 2020 r.

Ojciec dzieci twierdzi natomiast, że pomimo ww. wyroku dzieci pozostawały w jego miejscu zamieszkania i pod jego opieką aż do ukończenia roku szkolnego, gdyż tak ustalił z matką dzieci.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci świadczenie wychowawcze przysługuje matce albo ojcu, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 2a. Natomiast w przypadku zbiegu prawa do świadczenia wychowawczego świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Czy w ww. przypadku świadczenie wychowawcze pobrane przez ojca dzieci jest świadczeniem nienależnie pobranym?

Mając na uwadze fakt, że ojciec wbrew wyrokowi sądowemu ograniczającemu mu władzę rodzicielską sprawował faktyczną opiekę nad dziećmi, czy mimo wszystko miał prawo do pobierania świadczenia wychowawczego, skoro de facto tę opiekę sprawował?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX