Czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wlicza się do dochodu w związku z ubieganiem się o świadczenia pieniężne z pomocy społecznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 7 września 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Art. 19 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji stanowi:

"W ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1507) w art. 8 po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu: "4a. W przypadku dochodu ustalonego zgodnie z ust. 3 i 4 na potrzeby ustalenia prawa do świadczenia pieniężnego oraz opłaty wnoszonej przez osoby, o których mowa w art. 61 ust. 2 pkt 2, w dochodzie osoby lub rodziny nie uwzględnia się świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz.U. poz. 1622)."

Czy interpretując przepis należy rozumieć, iż świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji nie wlicza się jedynie do dochodu osoby lub rodziny ubiegającej się o świadczenie pieniężne, tj. do:

a) zasiłku stałego,

b) zasiłku okresowego,

c) zasiłku celowego i specjalnego zasiłku celowego,

d) zasiłku i pożyczki na ekonomiczne usamodzielnienie,

f) pomocy na usamodzielnienie oraz na kontynuowanie nauki,

g) świadczenia pieniężne na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, (…)

h) wynagrodzenia należne opiekunowi z tytułu sprawowania opieki przyznane przez sąd; oraz do dochodu małżonka, zstępnych przed wstępnymi zobowiązanych do opłat za pobyt w domu pomocy społecznej?

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie się natomiast wliczało do dochodu osoby lub rodziny ubiegającej się o świadczenia niepieniężne, m.in. posiłek, usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze, pobyt i usługi w domu pomocy społecznej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX