Czy świadczenie usług pośrednictwa finansowego jest zwolnione z VAT? - OpenLEX

Czy świadczenie usług pośrednictwa finansowego jest zwolnione z VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 9 maja 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedmiotem działalności spółki jest świadczenie usług pośrednictwa finansowego (punkty opłat własne i agencje), polegających na przyjmowaniu i realizowaniu określonej kwoty pieniężnej na określony rachunek bankowy. Są to usługi polegające na przekazywaniu pieniędzy poprzez własny rachunek bankowy na rachunek beneficjenta. Usługa ta jest zgodnie z obowiązującymi przepisami zwolniona z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 40 u.p.t.u.). Spółka zawarła umowy ze spółdzielniami mieszkaniowymi w zakresie obsługi płatności, wynikających z zobowiązań klientów spółdzielni. Zadaniem spółki będzie prowadzenie obsługi kasowej klientów Spółdzielni, a w szczególności przyjmowanie wpłat gotówkowych i przekazywanie tych płatności na wskazany rachunek bankowy Spółdzielni. Spółka uznała tę usługę jako usługę inkaso i opodatkowała stawką VAT 23%.

Czy nie będzie to jednak usługa w zakresie pośrednictwa finansowego i nie powinna być z VAT zwolniona?

Czy usługa ta będzie jako inkaso z VAT czy jednak jako pośrednictwo finansowe ze stawką ZW?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?