Czy świadczenie rodzicielskie przy ustalaniu dochodu rodziny dzieli się na 12 miesięcy, czy na ilość miesięcy, w których było uzyskiwane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 20 stycznia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy świadczenie rodzicielskie (lub zasiłek macierzyński, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu rolników albo stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków Unii Europejskiej), będące w katalogu dochodów niepodlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 3 pkt 1 lit. "c" tiret 31-33 ustawy o świadczeniach rodzinnych), uzyskane w roku bazowym (dochód uzyskany zgodnie z art. 3 pkt 24 lit. "b", "i", "j" ustawy o świadczeniach rodzinnych) i wpisane do oświadczenia dotyczącego dochodów niepodlegających opodatkowaniu (ZSR-05), przy ustalaniu dochodu rodziny dzieli się na 12 miesięcy, czy na ilość miesięcy, w których było uzyskiwane?

Np. świadczenie rodzicielskie przysługuje od listopada 2017 r. W oświadczeniu ZSR-05 wnioskodawca wpisał kwotę 1.800 zł z tytułu uzyskania dochodu niepodlegającego opodatkowaniu w formie świadczenia rodzicielskiego.

Czy kwotę 1.800 zł dzieli się na 12, czy na 2 miesiące (art. 3 pkt 2a lub 5 ust. 4a ustawy o świadczeniach rodzinnych)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX