Czy świadczenie profilaktyczne, wykupione dla pracowników w ramach usług medycznych, jest dla nich przychodem do opodatkowania i oskładkowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 16 sierpnia 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca zakupił w firmie świadczącej, usługi medyczne opłacane abonamentowo. Zakres usług został podzielony na trzy segmenty: medycyna pracy 7,5%, profilaktyka 83,5%, część indywidualna 9,00%. Niniejszy podział znajduje swoje odzwierciedlenie na fakturze. Dla uproszczenia przyjmijmy, że wszyscy pracownicy posiadają jednakowe abonamenty o jednakowej wartości i podziale na rodzaje usług. Część dotycząca medycyny pracy nie budzi wątpliwości - nie generuje przychodu do opodatkowania po stronie pracownika. Część indywidualna generuje przychód do opodatkowania i podstawę do składek ZUS. Nasza wątpliwość dotyczy świadczeń profilaktycznych. Są one obowiązkowo finansowane przez pracodawcę.

Czy zawsze i w pełnym zakresie są u pracownika przychodem z tytułu stosunku pracy wolnym od opodatkowania?

Czy to zwolnienie przysługuje tylko w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach o podwyższonej szkodliwości dla zdrowia i udokumentowanym ryzyku zawodowym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX