Czy świadczenie pieniężne przysługujące przez okres jednego roku po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej jest dochodem uzyskanym w świetle u.p.o.u.a.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 21 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Członek rodziny osoby uprawnionej do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, będący żołnierzem zawodowym został zwolniony ze służby wojskowej.

W związku z tą okolicznością nastąpiła utrata jego dochodu. Dnia 17.08.2023 r. osoba ta złożyła wniosek do Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego o ustalenie prawa do świadczenia pieniężnego przysługującego przez okres jednego roku po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej.

Decyzją Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego wydaną 13.09.2023 r. przyznano w okresie od 01.07.2023 r. do 30.06.2024 r. prawo do świadczenia pieniężnego przysługującego przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby wojskowej - art. 460 ust. 1, 2, 9 i 11 w zw. z art. 459 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. obronie Ojczyzny (Dz.U. 2022 r. poz. 2305).

Świadczenie to nie zostało jeszcze wypłacone, o czym poinformowała matka niepełnoletniej osoby uprawnionej do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Świadczenie to zgodnie z wnioskiem zostanie wypłacone jednorazowo z góry, co zostało wskazane w powołanej wyżej decyzji. Świadczenie do wypłaty pomniejszone będzie o zryczałtowany podatek dochodowy i składkę zdrowotną.

Czy nabycie prawa do opisanego świadczenia stanowi uzyskanie dochodu w świetle przepisów ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów?

Czy datą uzyskania dochodu będzie 01.07.2023 r., czyli data, z jaką ustalono prawo do świadczenia?

Jaką kwotę dochodu przyjąć do przeliczenia kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, skoro świadczenie będzie wypłacone jednorazowo z góry za okres 12 miesięcy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX