Czy ,,świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach" jest świadczeniem podzielnym przyznawanym od dnia wpływu wniosku do organu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 17 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Świadczenie pielęgnacyjne.

1/ Czy w oparciu o przepisy obowiązujące od dnia 1 stycznia 2024 r., tzw.,,świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach" jest świadczeniem podzielnym przyznawanym od dnia wpływu stosownego wniosku do organu?

2/ Czy w przypadku, gdy matka pobierająca świadczenie pielęgnacyjne na starych zasadach na jedno dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością wystąpi z wnioskiem o objęcie świadczeniem pielęgnacyjnym na nowych zasadach drugiego dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością, matka zobowiązana jest zrezygnować ze świadczenia pielęgnacyjnego pobieranego na pierwsze dziecko na starych zasadach i w takim przypadku, organ wydaje decyzję zmieniającą w zakresie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na pierwsze dziecko i podwyższającą kwotę pobieranego świadczenia o 100% w związku z prawem do świadczenia na drugie dziecko na nowych zasadach?

3/ Czy osoba, która ma przyznane prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na starych zasadach w związku z opieką nad osobą dorosłą do dnia 31 grudnia 2025 r. w związku z okresem obowiązywania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, ma prawo do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego na starych zasadach także po 31 grudnia 2025 r., jeżeli przedstawi nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane po dniu 1 stycznia 2024 r.?

Czy też taki przypadek należy potraktować na nowych zasadach i odmówić jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z faktem sprawowania opieki nad osobą pełnoletnią?

4/ Jeżeli osoba niepełnoprawna umiera w lutym 2024 r., a orzeczenie o stopniu niepełnosprawności miała ważne do dnia 31 stycznia 2024 r., to czy w takim przypadku, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje do końca marca 2024 r., (czyli do końca miesiąca następnego po zgonie osoby niepełnosprawnej)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX