Czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego, pobrane po śmierci dłużnika alimentacyjnego, są świadczeniami nienależnie pobranymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 27 listopada 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy wierzycielka, która nie była świadoma tego, że dłużnik alimentacyjny nie żyje musi zwracać świadczenia z funduszu alimentacyjnego pobrane po dacie zgonu dłużnika?

Komornik sądowy w m-cu wrześniu wydał zaświadczenie o bezskuteczności, we wrześniu do ośrodka wpłynęły od komornika pieniądze tytułu spłaty zadłużenia Fa dopiero w listopadzie po wysłaniu informacji o przyznanym świadczeniu z FA, pismo wróciło z adnotacją, że dłużnik nie żyje. W trakcie rozmowy z komornikiem okazało się, że dłużnik zmarł w lipcu jako osoba bezdomna i nie można było ustalić tożsamości zmarłego.

Czy w zaistniałej sytuacji, wypłacone świadczenia wierzycielowi zostały wypłacone prawidłowo, mając na uwadze fakt, że strona nie miała świadomości, iż dłużnik nie żyje?

Pod uwagę należy również wziąć, że bez względu na to, czy wierzyciel wiedział o śmierci dłużnika, czy też nie wiedział, z chwilą śmierci dłużnika wygasł obowiązek alimentacyjny, a tym samym nie ma podstawy do pobierania FA. Zgodnie z ustawą o FA świadczeniami nienależnie pobranymi (art. 2 pkt 7a) są świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie świadczenia.

Naszym zdaniem śmierć dłużnika jest taką okolicznością bez względu na fakt, czy strona o niej wiedziała.

Prosimy o zajęcie stanowiska czy strona powinna zwrócić świadczenia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX