Czy suma poszczególnych rodzajów odpadów może być większa niż największa masa tych odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma zbiera odpady w ramach PSZOK (ponad 80 rodzajów odpadów). Z przedłożonego wniosku wynika, że po zsumowaniu maksymalnych mas poszczególnych rodzajów odpadów ilość wynosi 300 Mg. Z czego 250 Mg odpadów innych niż niebezpieczne magazynowane są na placu wygrodzonym o powierzchni 200 m2 (pojemniki, kontenery, stosy), pozostałe 50 Mg (niebezpieczne) w pomieszczeniu o powierzchni 30 m2. Maksymalna roczna ilość wynosi 900 Mg. Wskazana we wniosku i operacie przeciwpożarowym największa masa odpadów, które mogłyby być magazynowane w tym samym czasie to: na placu 100 Mg, w budynku 15 Mg. Taką samą podano również pojemność całkowitą ww. miejsc magazynowania.

Czy suma poszczególnych rodzajów odpadów (zliczenie maksymalnych mas) może być większa niż największa masa tych odpadów?

Czy należy to interpretować (zgodnie z wolą wnioskodawcy) w ten sposób, że przedsiębiorca nie magazynuje (nie będzie mógł magazynować) wszystkich na raz (w tym samym czasie) maksymalnych wartości wszystkich rodzajów odpadów w przeznaczonych do tego miejscach magazynowania odpadów, a tylko kombinację poszczególnych rodzajów odpadów w masie nieprzekraczającej maksymalnej podanej we wniosku i nie większej niż największa masa miejsc magazynowania odpadów?

Czy w przypadku, gdyby uznać, że suma maksymalnych mas odpadów jest większa od największej masy odpadów do naliczania roszczeń, miałby zastosowanie § 2 ust. 6 rozporządzenia Ministra Środowiska z 7.02.2019 r. w sprawie wysokości stawek zabezpieczenia roszczeń (Dz.U. z 2019 r. poz. 256) – dalej r.w.s.z.r., a także § 2 ust. 2 r.w.s.z.r. (stawka pomniejszona o 35 % dla PSZOK)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX