Czy stworzenie przez udziałowców spółki opatentowanej metody analizy, stanowi nieodpłatne przekazanie i może być potraktowane jako przychód należny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 sierpnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 30 kwietnia 2010 r.

PYTANIE

Czy stworzenie przez udziałowców spółki (wchodzącej w skład grupy powiązanej kapitałowo) metody analizy sygnałów informatycznych, która została opatentowana i udostępniona dla spółek, jako narzędzie wdrożone do pracy w środkach trwałych zakupionych z funduszy w ramach dotacji unijnej, stanowi nieodpłatne przekazanie i może być potraktowane jako przychód należny?

W 2009 r. udziałowcy spółek powiązanych kapitałowo stworzyli metodę analizy strumienia danych elektronicznych dostarczanych do systemu przetwarzania danych. Metoda została zgłoszona do Urzędu Patentowego i uzyskano rejestrację tej metody. Zgłaszającymi były wszystkie spółki, a twórcami wynalazku udziałowcy. Udziałowcy, jako współuprawnione osoby do wynalazku, podali osoby prawne, a więc wszystkie swoje spółki, w których są udziałowcami. Jednocześnie jedna ze spółek złożyła wniosek o dotację z funduszy unijnych na zakup środków trwałych w postaci systemu przetwarzania danych. Dotacja została przyznana i taki system przetwarzania danych został zakupiony. Aby spełnione były warunki przyznania dotacji, opatentowany wynalazek musi być wdrożony do zakupionych z funduszy unijnych środków trwałych. Za przekazanie wynalazku udziałowcy nie otrzymali wynagrodzenia.

Czy należy sporządzić umowę pomiędzy spółkami a udziałowcami (twórcami wynalazku), w której za symboliczną kwotę przekazują własny wynalazek do użytkowania w spółce?

Czy należy w takim przypadku sporządzić deklarację PCC?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX