Czy stwierdzenie nieważności decyzji o przyznaniu dodatku pielęgnacyjnego należy traktować jako utratę uprawnienia do dodatku pielęgnacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 16 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba niepełnosprawna umieszczona w DPS przed 2004 r., ponosząca odpłatność za pobyt, pobierała w Ośrodku Pomocy Społecznej zasiłek pielęgnacyjny z tytułu niepełnosprawności. ZUS poinformował o tym, że w związku z uzyskaniem orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, osoba ta nabyła prawo do dodatku pielęgnacyjnego.

W następnym piśmie ZUS poinformował, że stwierdzono nieważność decyzji ustalającej prawo do dodatku pielęgnacyjnego z uwagi na to, że świadczenie nie może być wypłacane z uwagi na brak okoliczności uprawniających do ich wypłaty. Jednocześnie ZUS zwrócił się z prośbą o przywrócenie wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego.

Czy w takim przypadku, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje, skoro w ustawie o świadczeniach rodzinnych jest mowa o uprawnieniu do dodatku, a nie o wypłacie dodatku pielęgnacyjnego?

Czy stwierdzenie nieważności decyzji o przyznaniu dodatku pielęgnacyjnego należy traktować jako utratę uprawnienia do dodatku pielęgnacyjnego, czy należy przyjąć, że osoba jest uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego, jednak świadczenie to nie jest wypłacane?

Zgodnie z art. 16 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 111) zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX