Czy studnia zbiorcza, nie sięgająca poziomu wodonośnego, jest urządzeniem wodnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 1 października 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy na trwałe odwodnienie budynku, zrealizowane w latach 90'tych należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne?

Czy studnia zbiorcza, nie sięgająca poziomu wodonośnego, jest urządzeniem wodnym?

Czy należy uzyskać pozwolenie na pobór wód z odwodnienia, czy też wykorzystanie takich wód nie jest regulowane ustawą z 20.07.2017 r. – Prawo wodne – dalej pr.wod. (art. 8)?

W czasie budowy budynku, zagłębionego 16 m pod powierzchnię terenu (wywrotnicy wagonowej), konieczne było odwodnienie terenu. Zrealizowano pierścieniowy drenaż kamienny i odprowadzanie zbieranej w studni zbiorczej (zabudowanej bez otworów wierconych, koparką, w czasie budowy budynku) wody do gruntu. Nie wykonywano dokumentacji hydrogeologicznej. Lej depresji mieści się w granicach terenu własnego. W następnym roku, ponieważ istniała możliwość wykorzystania zbieranej wody, zainstalowano stałą pompę i system rurociągów oraz zbiornik wody. W tamtych latach Urząd Wojewódzki odmówił zarejestrowania zainstalowanej "studni" jako studni, gdyż zbiera ona tylko wody opadowe i roztopowe, nie sięga poziomu wodonośnego (Wikipedia: Studnia – pionowe (czasami skośne) ujęcie wód podziemnych, sztuczny otwór wiercony lub kopany, sięgający do poziomu wodonośnego).

Czy odwodnienie jest urządzeniem wodnym?

Czy odwodnienie istniejące jest "zamierzoną usługą wodną" dla której wymagane jest wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej?

Czy wniosek o ew. pozwolenie wodnoprawne powinien zawierać informacje określone w art. 409 ust. 3 pr.wod., jeżeli jest możliwość wykorzystania wady z odwodnienia, czy też należy uznać, że na zbieranie i wykorzystanie tej wody na podstawie art. 8 pr.wod. nie jest wymagane pozwolenie?

Odwodnienie nie jest "zamierzonym", lecz trwającym działaniem.

Czy w ogóle powinno być konieczne pozwolenie wodnoprawne?

Na jakiej podstawie Wody Polskie żądają podania współrzędnych w układzie PL-ETRF2000, gdy wszystkie państwowe serwisy nie używają tego układu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX