Czy studia podjęte przez pracownika OPS można uznać za podnoszenie kwalifikacji zawodowych i udzielić urlopu szkoleniowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownica, posiadająca wykształcenie średnie, jest zatrudniona na stanowisku inspektora ds. świadczeń wychowawczych, rodzinnych i alimentacyjnych w Ośrodku Pomocy Społecznej i od października 2019 r. podjęła studia zaoczne na kierunku "Zarządzanie i Inżynieria Produkcji" w Wyższej Szkole Biznesu.

Zgodnie z art. 1031 k.p. przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Studia zaoczne na kierunku "Zarządzanie i Inżynieria Produkcji" w Wyższej Szkole Biznesu nie łączą się z pracą jaką pracownica wykonuje, gdyż zajmuje się świadczeniami wychowawczymi, rodzinnymi i alimentacyjnymi. Jednak pracownica posiada wykształcenie średnie, a po ukończeniu ww. studiów uzyska wykształcenie wyższe.

Czy zatem w opisanym przypadku można mówić o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracownika?

Czy pracodawca w opisanym przypadku, może wyrazić zgodę na podnoszenie kwalifikacji pracownika (w jakiej formie) i udzielić mu na jego wniosek uprawnień wynikających z art. 1031 k.p., w tym urlopu szkoleniowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX