Czy stronie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje dopiero z chwilą utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 20 stycznia 2019 r.

PYTANIE

Pani X pobiera zasiłek macierzyński z ZUS przysługujący po zakończeniu zatrudnienia. Zasiłek macierzyński przysługuje od 2 lipca 2018 r. do nadal (świadectwo pracy: 2017-11-17 do 2018-07-01, dziecko urodziło się w czerwcu 2018 r.). W dniu 14 stycznia 2019 r. Pani X złożyła wniosek o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Wniosek o ustalenie niepełnosprawności złożony został 6 grudnia 2018 r. Orzeczenie o niepełnosprawności wydane 02.01.2019 r., łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Czy kobieta pobierająca zasiłek macierzyński po zakończeniu zatrudnienia może mieć jednocześnie przyznane świadczenie pielęgnacyjne, czy też musi zrezygnować z zasiłku macierzyńskiego i dopiero ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?

Jeśli musi zrezygnować z zasiłku macierzyńskiego, to od kiedy przyznać jej świadczenie pielęgnacyjne?

W przypadku zbiegu uprawnień do tych świadczeń, czy należy od świadczenia pielęgnacyjnego odprowadzać składki społeczne (emerytalno - rentowe), i od kiedy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX