Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 28 października 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych zwolniona z VAT ma zamiar zakupić w poczet majątku prywatnego nieruchomość od developera w miejscowości nadmorskiej, którą chciałaby wynajmować jako osoba prywatna w ramach najmu krótkoterminowego na cele mieszkaniowe (np. wczasowiczom). Nieruchomość nie będzie miała nic wspólnego z firmą medyczną prowadzoną przez podatnika i nie zostanie wprowadzona w środki trwałe podmiotu. Developer na podstawie decyzji US musi sprzedać te apartamenty z 23% VAT jako ekskluzywne apartamenty przeznaczane na wynajem, a nie z 8% VAT jako lokale mieszkalne.

Czy istnieje możliwość odliczenia naliczonego podatku przy zakupie, jeśli podatnik zarejestruje się jako podatnik czynny VAT a następnie będzie wynajmował apartament (ten jeden konkretny naliczając VAT)?

Czy rejestracja powinna nastąpić przed wpłatą pierwszej zaliczki czy dopiero przed ostatecznym przeniesieniem własności jak apartament będzie oddany do użytkowania?

Czy możliwe jest rozliczanie najmu apartamentu z VAT, ale poza działalnością gospodarczą jako przychody z najmu?

Czy stawka VAT przy takim najmie krótkotrwałego zakwaterowania w ramach przychodu z najmu poza działalnością gospodarczą jest opodatkowana stawką 8% VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?