Czy starosta w sytuacji gdy stwierdzono, że ilość wody jaka puszczona jest na przepławkę jest mniejsza od ilości określonej w pozwoleniu wodnoprawnym powinien wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie cofnięcia pozwolenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 28 lutego 2016 r.

PYTANIE

Do starosty wpłynęło pismo RZGW informujące o nieprawidłowym funkcjonowaniu przepławki dla ryb, stwierdzonym podczas przeprowadzonej kontroli. Zdaniem RZGW ilość wody jaka puszczona jest na przepławkę jest mniejsza od ilości określonej w pozwoleniu wodnoprawnym. Ponadto, RZGW poinformowało, że przepływ wody przez przepławkę jest ograniczony przez przegrody znajdujące się w jej komorach oraz zamknięcie stalowe typu ZZ zlokalizowane na wlocie do przepławki od strony górnej wody.

Jak powinien w niniejszym przypadku postąpić starosta?

Czy w opisanej sytuacji można zastosować art. 136 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. i wszcząć z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia pozwolenia wodnoprawnego?

Czy w niniejszym przypadku należy zastosować art. 133 pr. wod., w zakresie aktualizacji instrukcji gospodarowania wodą? Jak organ może określić ilość wody, która płynie w danej chwili przez przepławkę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX