Czy starosta powinien zobowiązać właściciela stawu wykonanego w latach 90. XX w. bez pozwolenia wodnoprawnego do likwidacji urządzenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 14 czerwca 2016 r.

PYTANIE

Staw rybny wykonano w latach 90. XX w. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 marca 1985 r. w sprawie rodzajów szczególnego korzystania z wód oraz wykonywania i eksploatacji urządzeń wodnych nie wymagających pozwolenia wodnoprawnego, staw nie wymagał pozwolenia wodnoprawnego. Obecnie woda na staw pobierana jest z kanału X (Wp) bez pozwolenia wodnoprawnego.

W ubiegłym roku właściciel dokonał pogłębienia i powiększenia stawu. Jakie kroki powinien podjąć starosta w przedstawionej sprawie?

Czy w konsekwencji niewystąpienia właściciela stawu z wnioskiem o legalizację przebudowy (lub rozbudowy) stawu, starosta powinien wszcząć postępowanie w sprawie nałożenia na tego właściciela obowiązku likwidacji urządzenia, tj. przywrócenia stanu sprzed przebudowy (rozbudowy)?

Jak w przedmiotowej decyzji należy ustalić warunki (np. pierwotne parametry stawu), skoro starosta nie posiada decyzji wodnoprawnej (operatu czy projektu) na wykonanie ww. stawu (ponieważ nie było wymagane). Podmiot nie wie czy wówczas było wymagane pozwolenie na budowę - inspektor nadzoru budowlanego przekazał prowadzenie sprawy legalności ww. obiektu budowlanego (który jest też oczywiście urządzeniem wodnym) staroście powołując się na wyrok NSA z dnia 28 września 2011 r., II OW 78/11 i II OW 11/09.

Czy przedmiotowe urządzenia wodne, które również są obiektami budowlanymi, wyłączone są spod nadzoru budowlanego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX